افغانستان در صدر کشورهای هدف صادراتی خراسان شمالیمحمد صمدی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: ترکمستان با 17.6 درصد دومین کشور هدف صادراتی این استان است و مابقی نیز مربوط به کشو های ترکیه، هند، پاکستان، عراق، ایتالیا، هلند، آلمان، فرانسه، آذربایجان و گرجستان و سایر است.
وی با بیان اینکه میزان صادرات در سال جاری از نظر وزنی در این استان 192 درصد و از نظر ارزشی 102 درصد افزایش یافته است افزود: افزایش صادرات محصولات پتروشیمی در رشد این ارقام تاثیرگذار بوده است.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی گفت: رویکرد این اتاق در سال جاری اعزام هیات تجاری به کشورهای اروپایی است تا علاوه بر معرفی ظرفیت ها و پتانسیل های این استان سرمایه گذار خارجی نیز برای اجرای طرح های مختلف به این استان جذب کنیم.
صمدی افزود: هم اکنون این استان با 26 کشور دنیا رفت و آمد تجاری دارد که باید زمینه های سایر کشور ها را نیز فراهم کنیم.
وی بر اهمیت راه اندازی بازارچه مرزی پرسه سو نیز تاکید کرد و گفت: در این راستا نیز اقداماتی انجام شده است چرا که قبلا کشور ترکمستان این موضوع را تایید کرده بود و هم اکنون اقداماتی در راستای علاقه مند کردن کشور همسایه برای این امر انجام داده ایم.
وی اظهار کرد: راه اندازی این بازارچه باعث رونق اقتصادی بین دو کشور بخصوص این استان خواهد شد و اگر در این مرز تردد برقرار شود کمک بزرگی به توسعه اقتصادی استان خواهد شد.
وی افزود: هم اکنون خراسان شمالی تنها استان کشور است که بازارچه مرزی ندارد در صورتی که این منطقه مرزی آرام، مقرون به صرفه و توجیه پذیر است.
صمدی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه همراه اعزام هیات های تجاری به کشور های مختلف خبرنگاران را نیز همراه خواهیم کرد گفت: باید از ظرفیت رسانه ها در بحث رونق اقتصادی استفاده کنیم.
خراسان شمالی حدود 400 واحد تولیدی و صنعتی با سرمایه گذاری 13 هزار میلیارد ریال و اشتغال 11هزار نفر دارد که از لحاظ داشتن صنایع بزرگ صنعتی در بین 31 استان کشور رتبه دهم را داراست.
سهم اشتغال در این استان در سه بخش کشاورزی با 39.6 درصد، صنعت با 24.3 درصد و خدمات 36.1 درصد است.
سهم این استان در حوز کشاورزی بیش از میانگین کشور است اما در حوزه صنعت و خدمات پایین تر است.
3007/ 6042 خبرنگار: ربابه صانعی ** انتشار دهنده: سیدحسین قدسیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید