تجدید ساختار روابط تجاری بین ایران و عراق را دنبال می کنیمبه گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی استان ایلام، سید محمد حسینی در نشست مرزی مسئولان استان ایلام و واسط عراق اظهار کرد: براساس برنامه ریزی های انجام شده ایجاد مراکز تجاری، فروشگاه های زنجیره ای و نمایشگاه دائمی ایران در شهرهای مختلف در دستور کار قرار گرفته است.
وی افزود: کلیه این فعالیت ها در راستای توسعه همکاری های اقتصادی بین جمهوری اسلامی ایران و عراق بوده که می تواند زمینه ساز رونق اقتصادی بیش از پیش 2 کشور باشد.
دبیر اتاق مشترک ایران و عراق از راه اندازی شعبه اتاق مشترک ایران و عراق در بغداد خبر داد و یادآور شد: راه اندازی این شعبه به تازگی بستر مناسبی برای تسریع در رفع مشکلات تجار و فعالان اقتصادی فراهم می کند.
حسینی همچنین به تغییرات جدید در ساختار وزارت امور خارجه کشورمان در سیاست های آتی اشاره کرد و گفت: فعال شدن معاونت اقتصادی در این وزارتخانه نوید دهنده حرکتی پویا برای تسهیل در روابط تجاری است که می توان از این ظرفیت در سفارتخانه ها و کنسولگری های کشورمان برای افزایش برقراری روابط اقتصادی با کشورهای هدف بیشتر استفاده شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه استاندار ایلام نیز در این نشست گفت: موضوع عراق برای جمهوری اسلامی ایران از اهمیت زیادی برخوردار است.
حشمت اله عسکری بیان کرد: عراق همواره باید نخستین شریک تجاری ایران باشد چرا که ما دارای ظرفیت های مناسبی برای بهبود روابط اقتصادی کشور همسایه هستیم.
وی ادامه داد: نگاهی به وضعیت تجارت کشورمان به عراق بیانگر این واقعیت است که در ماه های نخست امسال از مجموع 13 میلیارد دلار صادرات ایران به کشورهای منطقه سهم چین 21 درصد و کمتر از 15 درصد حجم صادرات به عراق بوده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام گفت: طی این مدت حجم صادرات به کشور عراق 2 میلیار دلار بوده که می طلبد با توجه به ظرفیت های موجود حجم صادرات غیرنفتی به کشور همسایه چند برابر شود.
عسکری به کاهش صادرات کالا در مرز مهران به عراق نیز اشاره کرد و یادآور شد: بخش عظیمی از این کاهش صادرات کالا ناشی از افزایش تعرفه های گمرکی از جانب عراق است.
رئیس اتاق بازرگانی استان ایلام نیز گفت: عراق مهم ترین شریک تجاری با ایران است و افزایش ارتباط های اقتصادی با کشور همسایه در اولویت فعالیت ها قرار دارد.
شعبان فروتن با بیان اینکه مهم ترین تلاش و رویکرد بخش خصوصی و دولتی کشورمان مبتنی بر گسترش فعالیت های اقتصادی با طرف عراقی است، افزود: باید تلاش کنیم مشکلاتی که فراروی تجار و بازرگانان وجود دارد در کوتاه ترین زمان ممکن برطرف شود.
وی بالا بودن تعرفه های گمرکی از جانب عراق، عدم اطلاع رسانی در خصوص هرگونه تغییر در دستورالعمل و بخشنامه در خصوص ممنوعیت برخی کالاها از سوی کشور همسایه را از جمله مشکلات مرزی دانست.
رئیس اتاق بازرگانی ایلام یادآور شد: عدم شفافیت تعرفه ها نیز مشکل دیگری بوده به نحوی که تعرفه در برخی مناطق مرزی عراق و ایران با مرز مهران متفاوت است و همین عامل باعث بروز مشکلاتی برای تجار دو طرف شده که باید بر طرف شود.
فروتن با بیان اینکه نمایندگی اتاق مشترک ایران و عراق در اتاق بازرگانی ایلام فعال است افزود: این نمایندگی مشکلات مرزی را رصد می کند و همواره از طریق اتاق مشترک ایران و عراق و دیگر مسئولان دولتی کشورمان پیگیر رفع آنها است.
رییس اتاق بازرگانی ایلام پیشنهاد داد که زمینه لازم برای تردد موقت تجار برای سفر به داخل کشور عراق فراهم شود تا فرصت بازاریابی و افزایش ارتباط های تجاری بیشتر شود.
فروتن همچنین از تجار و فعالان اقتصادی عراق دعوت کرد که در نمایشگاه تولیدات روستایی ایلام که قرار است در آینده نزدیک در این استان برگزار شود، شرکت کنند.
رییس اتاق بازرگانی واسط عراق نیز در این نشست گفت: افزایش تعرفه های گمرکی ناشی از تصمیم حاکمیتی دولت مرکزی عراق است.
محمد غراوی افزود: این درحالی است که تاکنون رایزنی های مختلفی با مسئولان عراق برای کاهش تعرفه انجام شده اما تحقق این امر نیازمند رایزنی مقامات 2 کشور است.
وی ادامه داد: بخش خصوصی واسط عراق از هرگونه همکاری اقتصادی و تجاری با جمهوری اسلامی ایران به ویژه استان های همجوار همچون استان ایلام استقبال می کند.
معاون استاندار واسط عراق نیز گفت: قوانین و مقررات در حوزه تجارت و بازرگانی در بخشی از امور دارای تفاوت است که ما باید تلاش کنیم که تفاوت ها به حداقل برسد.
رشید مداوی تاکید کرد: باید با تعدیل قوانین حوزه تجارت به ویژه از جانب عراق زمینه لازم برای کاهش تعرفه های گمرکی فراهم شود که این موضوع باید از طریق دولت مرکزی عراق انجام گیرد.
وی ادامه داد: ما نیازمند افزایش مراوده های تجاری با کشور ایران هستیم و اکنون روابط مستحکمی بین دو کشور در حوزه های مختلف به ویژه اقتصاد برقرار است.
به گزارش ایرنا، نشست مرزی مسئولان استان ایلام و واسط عراق (به دعوت رسمی اتاق ایلام از واسط) با هدف توسعه روابط اقتصادی و تجاری 2 کشور روز چهارشنبه در محل اتاق بازرگانی استان ایلام برگزار شد.
خبرنگار: فرهاد فرامرزی ** انتشار دهنده: حسن کهزادیان
3032/6119انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید