تک نرخی شدن ارز مانع فساد و لازمه شفافیت اقتصادی و تجاری استعلی اصغر جمعه ای روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: کمک های دولتی که در حوزه اقتصاد باعث چندنرخی شدن کالاها شود، در برخی موادر به ایجاد فساد منجر می‌شود مانند حمایت دولت در ارایه یارانه سوخت که منجر به فساد، سوء استفاده و قاچاق آن می‌شد.
وی تصریح کرد: تک نرخ نبودن ارز، تک نرخ نبودن سود بانکی در بانک های خصوصی و دولتی و هم‌سان نبودن قیمت سوخت در کشور با دیگر کشورها منجر به قاچاق و دیگر مشکلات در حوزه اقتصادی می‌شود و نیاز به مراقبت‌های پس از آن دارد.
جمعه ای بیان داشت: نرخ ازر می تواند معیار دقیق‌تری برای سنجش مزیت نسبی و مبادلات اقتصادی و ارزیابی برنامه ریزی برای آینده مبادلات خارجی باشد.
وی افزایش تقاضای محصولات تولیدی در داخل و خارج از کشور را از مزایای طرح تک‌‍نرخی کردن ارز برشمرد و گفت: در کوتاه و بلند مدت، ثبات در سیاست های کلان اقتصادی اعتماد سرمایه گذاران خارجی ایجاد می‌کند و به ثبات اقتصادی می‌انجامد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان با اشاره به این که در دولت یازدهم برای تک نرخی شدن ارز تلاش هایی انجام گرفته که همراه با مخالفان و موافقان بوده است، یاد آور شد: اجرایی شدن این طرح به قاطعیت نظام و عزم ملی بستگی دارد.
تک نرخی شدن از برنامه های اقتصادی دولت یازدهم بود که کارشناسان بر مزایای آن تاکید داشته اند و اجراشدن آن را مشروط تامین شرایط و آمادگی لازم می دانند.
7344/6103 خبرنگار: امیر حسین کاشی منش ** انتشار دهنده :مصطفی دهقان
برای آگاهی از تازه‌ترین اخبار و رویدادها در استان سمنان به نشانی IRNASEMNAN@ کانال اخبار ایرنا سمنان مراجعه کنید.انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید