دبیر اتاق بازرگانی ایران و عراق: رویکرد شریعتمداری کوچک سازی و توسعه صادرات است«سید حمید حسینی» امروز (دوشنبه) در جمع خبرنگاران افزود: مطرح شدن حضور محمد شریعتمداری در راس وزارت صنعت، معدن و تجارت را به فال نیک می گیریم؛ وی در مقوله های تشکلی و بخش خصوصی بسیار جدی است.
وی تصریح کرد: برخی انتقاد می کنند که آقای شریعتمداری رویکرد صنعتی ندارند و بیشتر به مباحث بازرگانی توجه دارند، اما فراموش نکنیم که ابتدا باید تجارت راه بیفتد تا چرخ های صنعت را به حرکت وا دارد.
این مقام مسئول تاکید کرد: لوکوموتیو بخش صنعت، بازار و صادرات است و مطمئنیم حضور شریعتمداری منجر به ساماندهی بیش از پیش بازارها خواهد شد.
وی با اشاره به رویکرد کوچک سازی بخش های دولتی از سوی گزینه پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت، تصریح کرد: مطمئنیم با حضور وی دیگر حث تفکیک بخش ها در وزات صنعت، معدن و تجارت مطرح نخواهد شد.
حسینی با اشاره به ساختار گسترده و بزرگ وزارتخانه، با تقدیر از زحمات «محمدرضا نعمت زاده» در کسوت وزیر، بیان داشت: در حالی که چهار سال پیش نعمت زاده برای سه وزارتخانه نفت، صنعت و رفاه مطرح بود، اما در ساختار گسترده وزارت صنعت گم شد؛ مدیری که پروژه محور بود و سیاستگذار نبود.
به گزارش ایرنا، محمد شریعتمداری که به عنوان گزینه پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت معرفی شده است، در سال 1376 در دولت هفتم با اخذ 199 رای اعتماد از مجلس به کابینه پا گذاشت.
انحلال سازمان غله ایران، سازمان قند و شکر ایران، سازمان گسترش خدمات بازرگانی ایران و سازمان تعاون مصرف شهر و روستا و تجمیع وظایف آنها در شرکت بازرگانی دولتی ایران از اقدامات شریعتمداری در وزارت بازرگانی بود.
وی سال 1380 برای دوره دوم خدمت در وزارت بازرگانی با اخذ 215 رای از وزیرانی بود که آرای بالایی از مجلس گرفت.
شریعتمداری در دوران وزارت خود سازمان بازرسی و نظارت را در سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ادغام کرد، 51 درصد از سهام شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران را به بخش غیر دولتی واگذار کرد و در زمینه اقدام های تاسیسی و توسعه ای، مرکز توسعه صادرات ایران را با ادغام در معاونت بازرگانی خارجی، به سازمان توسعه تجارت ایران مبدل ساخت.
همچنین در این دوره، ایران به عضویت ناظر سازمان جهانی تجارت در آمد. قانون های جدید تجارت الکترونیک، گمرکی، حمایت از مصرف کنندگان، صدور گواهی امضای دیجیتالی و… در دوره وزارت او در مجلس تصویب شد.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
@IRNAeco
https://t.me/irnaeco
اقتصام ** 3065 ** خبرنگار: محمد ملک دار ** انتشار:مرضیه فاتحیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید