دستورالعمل «اظهار پیش از ورود کالا» به گمرک های کشور ابلاغ شدبه گزارش ایرنا، این دستورالعمل بر اساس تبصره 3 ماده 39 قانون امور گمرکی تدوین شده و فقط مربوط به مواردی است که کالا به گمرک نرسیده؛ در این فرآیند اسناد ضمیمه، شیوه اظهار و مراحل اقدام تعریف شده است.
بر این اساس اسناد مورد نیاز برای آغاز عملیات اظهار قبل از ورود شامل بارنامه، ثبت سفارش، فاکتور، عدلبندی (در صورت لزوم) و گواهی مبدا است.
اظهار قبل از ورود اختیاری و برای اعطای تسهیلات ویژه به خدمت‌گیرندگان بوده و همه جوانب حقوقی اظهار بر آن مترتب است.
پس از ارائه اظهار به گمرک در هر مرحله با توجه به نتایج مدیریت ریسک، گمرک مختار است ادامه فرایند را به رسیدن کالا منوط می کند و دریافت پروانه گمرکی و اجازه خروج کالا به رسیدن کالا منوط می شود.
همچنین ارائه سایر اسناد مورد نیاز قبل از صدور پروانه و خروج کالا و در حین انجام تشریفات گمرکی الزامی است.
بر این اساس همه بارنامه هایی که گمرک اطلاعات آنها را از شرکت های حمل و نقل از طریق سامانه جامع گمرکی دریافت کرده، امکان اظهار قبل از ورود را دارند.
بزودی نام گمرک هایی که امکان اظهار قبل از ورود را دارند، اعلام می شود.

** کاربرد اطلاعات بارنامه
همچنین از این پس همه کاربران پنجره واحد تجارت فرامرزی می توانند بلافاصله پس از بارگیری کالا در مبدا فقط بر اساس اطلاعات بارنامه خود اقدام به اظهار کنند تا قبل از ورود کالا به کشور تشریفات گمرکی انجام شود.
بتازگی در بخشنامه ای تاکید شده در رویه اظهار قبل از ورود کالا صدور پروانه گمرکی و اجازه خروج کالا منوط به رسیدن کالا (کالای موجود) است.
این اقدام، مطابق توصیه های سازمان جهانی گمرک و تدابیر دولت تدبیر و امید در خصوص تسهیل و توسعه تجارت انجام می شود و گام جدیدی در تسریع انجام فرآیندهای گمرکی است.
این اقدام در حالی صورت می گیرد که با هدف رفع موانع تولید و تجارت و همچنین بهبود فضای کسب و کار، گمرک ایران اعلام کرده است برای اظهار قبل از ورود کالا در گمرک، صاحبان کالا می توانند پس از بارگیری کالا در مبدا فقط بر اساس اطلاعات بارنامه و ثبت سفارش اقدام به اظهار کنند.
همچنین در گام بعدی با هماهنگی صورت گرفته امکان ارائه مجوزهای زمان ترخیص همچون مجوز استاندارد و بهداشت قبل از ورود کالا برای اشخاص کم ریسک مقدور می شود.
به گزارش ایرنا، پیش اظهاری پیش از ورود کالا در گمرک همزمان با هفته دولت آغاز شد.
سرپرست گمرک جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته از تلاش برای استقرار اظهار قبل از ورود در گمرک با هدف تسهیل و توسعه تجارت خبر داد.
«فرود عسگری» گفت: درصددیم اظهار قبل از ورود محموله به گمرک را اجرایی کنیم زیرا گمرک اطلاعاتی چون مانیفست و بارنامه و ثبت سفارش را از نهادهای مربوط به شکل الکترونیکی دریافت می کند و می توان شیوه اظهار قبل از ورود را عملیاتی کرد که در نتیجه آن دیگر کالا در گمرک نمی ماند.
بر اساس اعلام وی، این اقدام به ویژه برای واردات کالاهای واسطه ای و مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی بسیار راهگشاست.

** دعوت از فعالان اقتصادی برای همراهی با گمرک در پیش اظهاری قبل از ورود کالا
به گزارش تارنمای گمرک جمهوری اسلامی ایران، رییس کمیسیون صادرات اتاق ایران امکان پیش اظهاری قبل از واردات کالا را «اقدام مثبت و مفید» برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان دانست.
سیدرضی حاجی آقامیری گفت: پیش اظهاری قبل از ورود کالا به واردکنندگان مواد اولیه و کالاهای واسطه ای کمک می کند در مدت زمان کوتاه تری کالای خود را ترخیص کنند و دیگر کالایی در گمرک نماند.
آقا میری همچنین اضافه کرد: بر اساس اعلام گمرک به هیچ وجه به ثبت اطلاعات در سامانه ای دیگر نیاز نیست و صاحبان کالا می توانند پس از بارگیری کالا در مبدا فقط بر اساس اطلاعات بارنامه و سایر اسناد خود اقدام به اظهار کنند. در واقع باید پیش اظهاری قبل از ورود کالا سریع تر اجرایی شود تا اگر شکاف های اطلاعاتی وجود دارد هرچه زودتر حل شود.
وی با اشاره به راه اندازی بانک اطلاعات در پنجره واحد گفت: تولیدکنندگان برای دریافت تسهیلات باید اطلاعات لازم هرچه زودتر در سامانه مدیریت کالا وارد کنند تا بتوانند از تسهیلات این امر بهره مند شوند.

اطلاع از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان در کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام:
IRNAeco@
اقتصام**2025*1961*تنظیم: لیلا جودی**انتشار: مریم مسعودانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید