رئیس انجمن دوستی ایران و ساحل عاج: هزینه حمل و نقل مشکل اصلی توسعه روابط با آفریقاستبه گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «سیدمحمد دستغیب» امروز (یکشنبه) در همایش اقتصادی و سرمایه گذاری ایران و آفریقا در محل سالن همایش های صدا و سیما با بیان اینکه همه جنگ های جهان برای کسب بازارها بوده است، افزود: اگر کارخانجات متعدد داشته باشیم اما بازاری برای ارایه کالاها وجود نداشته باشد، صنایع و تولیدات با رکود مواجه خواهند شد.
وی با اشاره به اهمیت قاره آفریقا و نقش آن در جهان مدرن امروز گفت: توسعه صنعتی و اقتصادی امروز دنیای مدرن مدیون مردم آفریقاست و وجود اجساد سربازان ایرانی در این قاره، تشکیل سلسله های حکومتی شیرازی در برخی کشورهای قاره سیاه و شباهت برخی عمارت های آفریقایی به ساختمان های کشورمان، حاکی از باور نیاکان ما به این قاره است.
دستغیب با بیان اینکه دست هایی در کار بوده که ایران و قاره سیاه شناخت زیادی از هم نداشته باشند، افزود: همواره گرسنگی، فقر، بیماری و در به دری از مردم این قاره به ما شناسانده شده، در حالی که شاهدیم اروپایی ها در این قاره حضوری فعال دارند و در زمینه کشت های برون مرزی و فراسرزمینی اقدام های گسترده ای انجام داده اند.
وی به عنوان نمونه به کشت 150 هکتار پنبه از سوی فعالان بخش کشاورزی کشورمان از یزد در کشور ساحل عاج اشاره کرد که محصول نهایی در عرشه کشتی به فروش رفت.
دستغیب تاکید کرد: انجمن های دوستی کشورها می توانند نقش بسزایی در شناخت کشورها از یکدیگر و پتانسیل های موجود داشته باشند.
این مقام مسئول با اشاره به مطرح شدن طرح «پروانه ابریشم» در انجمن دوستی ایران و ساحل عاج، تصریح کرد: در این طرح، بسیج امکانات برای بخش خصوصی و همچنین ارائه یارانه های دولتی به منظور صادرات به آفریقا پیش بینی شده است که اشتغالزایی و ارزآوری زیادی به دنبال خواهد داشت.
دستغیب با اشاره به وجود تحریم ها در سال های گذشته گفت: طرح ایجاد میکروبانک ها (بانک هایی کوچک بین ایران و کشورهای آفریقایی) مطرح شده که نخستین آن در کشور ساحل عاج تاسیس خواهد شد.
وی از برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ساحل عاج در نیمه دوم آبان ماه جاری خبر داد.
این مسئول در پایان، ورزش و سینما دیگر عرصه های همکاری مشترک بین ایران و آفریقا برای شناخت هرچه بیشتر کشورها از یکدیگر و توسعه مناسبات مختلف برشمرد.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام* 3065*1070*2025*خبرنگار: محمد ملک دار *انتشار: لیلا جودیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید