راه اندازی پرواز تهران به بندرآستاراخان موجب آسانتر شدن مبادلات تجاری ایران و روسیه می شودبه گزارش خبرنگار ایرنا، کیوان کاشفی روز یکشنبه در نشست فعالان بخش خصوصی استان با سفیر روسیه در تهران که به منظور معرفی فرصت های اقتصادی کشور روسیه و استان کرمانشاه در اتاق بازرگانی برگزار شد، اظهار کرد: خوشبختانه به تازگی موفق شدیم مرکزی در بندر آستاراخان روسیه برای تبادلات تجاری بین 2 کشور ایجاد کنیم.
وی خاطرنشان کرد: این مرکز حدود 12 دفتر نمایشگاهی دارد که یکی از آن ها به استان کرمانشاه اختصاص یافته است.
کاشفی از آستاراخان به عنوان یکی از مهمترین بنادر روسیه یاد کرد و گفت: واردات اصلی کالا به روسیه از دریای خزر از طریق همین بندر انجام می شود.
رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه در ادامه از حضور تجار و بازرگان استان در نمایشگاه محصولات غذایی مسکو که قرار است شهریور امسال برگزار شود، خبر داد.
وی یادآوری کرد: نمایشگاه بین المللی محصولات غذایی مسکو قرار است از 20 شهریور (11 سپتامبر) آغاز به کار کند و هیاتی از کرمانشاه شامل تجار و بازرگانان استان نیز در این نمایشگاه حضور پیدا می کند.
کاشفی با اشاره به موقعیت خوب استان کرمانشاه در بخش تولید محصولات کشاورزی و غذایی گفت: در این زمینه بازرگانان کرمانشاهی می توانند مبادلات تجاری خوبی با همتایان روس خود داشته باشند.
وی ادامه داد: استان کرمانشاه در زمینه تولید کاشی، سرامیک و لوازم بهداشتی نیز وضعیت خوبی دارد و در این خصوص هم می توان مبادلات خوبی با کشور روسیه داشته باشیم.
رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه از روسیه به عنوان یک قطب اقتصادی بزرگ در دنیا یاد کرد و گفت: بدون شک ورود به بازار این کشور می تواند اقتصاد استان را بیش از پیش شکوفا کند.
کاشفی با اشاره به اینکه هم اکنون 90 درصد تجارت استان کرمانشاه با عراق صورت می گیرد، گفت: حفظ این روند در درازمدت به نفع ما نخواهد بود و باید بتوانیم شرکای تجاری دیگری پیدا کنیم و در این بین به طور قطع روسیه می تواند گزینه بسیار خوبی باشد.
وی در پایان گفت: متاسفانه در سال های اخیر از لحاظ اقتصادی نتوانسته ایم مبادلات تجاری خوبی با کشور روسیه داشته باشیم در حالی که بخشی از تولیدات داخل استان قابلیت صادرات به این کشور را دارند.
در پایان این نشست، لوح یادبودی از سوی اتاق بازرگانی کرمانشاه به لوان جاگاریان سفیر روسیه در تهران اهدا شد.
استان کرمانشاه با 2 میلیون نفر جمعیت سالانه بیش از 2 میلیارد ریال صادرات به کشورهای مختلف دارد که بخش اعظم آن به عراق صادر می شود.
گزارش رویدادهای خبری به همراه گزارش تصویری آن ها و اخبار متنوع دیگر، هر روز بر روی سایت ایرنا استان کرمانشاه http://www.irna.ir/kermanshah و کانال تلگرام به آدرس irnakermanshah@ منتشر خواهد شد.
8066/7458 خبرنگار:مسعود اسماعیلی ** انتشاردهنده:علی مولویانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید