رایزن بازرگانی ایران در بغداد: اقتصاد ایران، حامی عراق یکپارچه استبه گزارش روز چهارشنبه ایرنا از سازمان توسعه تجارت ایران، «ناصر بهزاد» با اشاره به شرایط اخیر به وجود آمده در اقلیم کردستان عراق افزود: شرکت‌های ایرانی در کنار بیش از 1800 شرکت از کشورهای ترکیه، آمریکا، انگلیس، اردن و دیگر کشورها در حوزه‌های مختلفی چون نفت، گاز، مسکن و … فعال هستند که به دلیل شرایط به وجود آمده بخشی از این فعالیت‌ها، به خصوص فعالیت شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی با کندی مواجه شده است.
وی با توصیف اهمیت وحدت و یکپارچگی سیاسی عراق برای ایران گفت: سعی ما در حفظ ظرفیت صادراتی شمال عراق و ادامه جریان سیال ورود کالا به این منطقه است، بنابراین، هر اتفاقی که این شرایط را دچار چالش کند، منجر به زیان اقلیم کردستان و روابط ماندگار آن با ایران خواهد شد.
رایزن بازرگانی ایران در بغداد اظهار داشت: ایران مانند گذشته، مایل به استمرار حضور خود در کنار اقلیم کردستان عراق است زیرا هدفگذاری بلندمدت شرکت‌های فنی و مهندسی برای حضور در این منطقه عراق به این استمرار و در نتیجه توسعه و پیشرفت تجارت میان ایران و اقلیم کردستان عراق کمک خواهد کرد.
وی افزود: پایبندی به قانون از التزامات توسعه سیاسی است و به طور قطع اتکای شمال عراق برای بهبود و ارتقای شرایط اقتصادی و رونق سرمایه‌گذاری در سایه همگرایی با دولت مرکزی و توانمندسازی لایه‌های تجاری در قالب دیپلماسی خواهد بود.
رایزن بازرگانی ایران در عراق تاکید کرد: پذیرش هرگونه ریسک از سوی اقلیم کردستان عراق در اجرای معادلات ناصحیح و اصرار بر مواضع موجود تنها سبب تجزیه پذیری سرزمینی نمی شود بلکه سرانجام آن اضمحلال اقتصادی این بخش از شمال عراق است.
بهزاد اظهار داشت: عراق پساداعش در حال بازیابی تمدن کهن و خودسازی صنعتی برای افزایش تعاملات جهانی است و تحقق این موضوع مهم با پیاده‌سازی راهبرد متصل و همگون از شمال تا جنوب و از شرق به غرب این کشور اتفاق می‌افتد.
رایزن بازرگانی ایران در بغداد گفت: 200 رسته کالایی با بیش از سه هزار نوع کالای غیرنفتی سالیانه از ایران به اقلیم کردستان عراق صادر می‌شود که نشان‌دهنده ظرفیت و تنوع‌پذیری بالای این منطقه است.
وی افزود: در 6 ماهه اول سال 1396 از مجموع سه میلیارد و 200 میلیون دلار صادرات ایران به عراق، 393 میلیون دلار، معادل 13 درصد آن به اقلیم کردستان عراق صادر شده است.
بهزاد اظهار داشت: سالانه حدود 60 درصد از کالاهای صادراتی ایران به اقلیم کردستان عراق را گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی، فرآورده‌های تبدیلی غذایی به ویژه شیرینی و شکلات، محصولات لبنی، محصولات پلاستیک، سیمان سفید، انواع ماهی، ماشین‌آلات و ابزارآلات صنعتی، به ارزش حدود 550 میلیون دلار و 20 درصد از آن را کالاهایی همچون عسل طبیعی، انگور، انواع میوه خشک، کلینکر، کفش، خرما و روغن‌های سبک صنعتی به ارزش 180 میلیون دلار تشکیل می‌دهد و سایر کالاها نیز شامل انواع لوازم پزشکی، انواع میله‌های فولادی، فرآورده‌های معدنی، صنعتی و سیم و کابل و غیره است.
وی گفت: در ماه‌های اخیر صادرات ماشین‌آلات صنعتی مانند ماشین‌های پرس، نانوایی، سنگ خورد کن معدنی، بسته‌بندی به بازار اقلیم کردستان عراق رشد قابل توجهی با ارزش معادل 80 میلیارد تومان داشته است.
به گزارش ایرنا، میزان صادرات کالا از ایران با احتساب میعانات گازی کشور طی 6 ماهه سال 1396، 58 میلیون و 635 هزار تن و به ارزش 20 میلیارد و 544 میلیون دلار بود که سهم عراق از بازار صادراتی ایران از نظر ارزش 3 میلیارد و 180 میلیون دلار بوده است.
بر این اساس در مدت یاد شده 15.5 درصد از کل صادرات ایران به عراق انجام شده که نسبت به مدت مشابه پارسال 5 درصد رشد داشته است.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام**9132*2025*تنظیم: فرزانه سلامت بخش**انتشار: لیلا جودیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید