رییس اتاق بازگانی گرگان: از قزاقستان انتظار تسهیل در صدور کالا داریمبه گزارش روز یکشنبه ایرنا از اتاق گرگان علی محمد چوپانی در نشست با امیر ژانف مشاور مدیرعامل خط آهن قزاقستان اظهار کرد: این امکان وجود دارد که بخشی از نیازها را با کمک دو طرف رفع کنیم.
وی افزود: نمایندگی وزارت امور خارجه در استان گلستان فعال بوده و به واسطه آن زمینه توسعه ارتباطات وجود دارد که باید از این امکان در راستای تعامل و همکاری بیشتر با کشورهای آسیای میانه بهره مند شویم.
چوپانی ادامه داد که قزاقستان می تواند در تامین بخشی از نیاز کشور ایران به دانه های روغنی نیز کمک کند.
رییس اتاق بازرگانی گرگان با تاکید بر فراهم بودن زمینه تعامل و امضای تفاهم نامه های جدید افزود که برای اعزام و پذیرش هیات های توانمند اقتصادی آمادگی داشته و استقبال می کنیم.
امیر ژانف مشاور مدیرعامل خط آهن قزاقستان ضمن ابراز خرسندی از ارتباط میان استان گلستان و این کشور بیان کرد: تفاهم نامه های خوبی بین دو طرف امضا شده که باید با همکاری و با محوریت فرصت های راه آهن اینچه برون سعی بر عملیاتی شدن آن داشته باشیم.
وی افزود: 85 درصد مواد غذایی قزاقستان وارداتی است که استفاده از راه آهن اینچه برون و بهره مندی از ظرفیت جمهوری اسلامی ایران بویژه استان گلستان می تواند بخشی از آن را تامین کند.
امیر ژانف اظهار کرد: لبنیات و گوشت سفید از محصولات مورد نیاز قزاقستان است که امکان تامین آن از استان گلستان وجود دارد.
وی یادآورشد: بیشترین مراودات دو کشور طی سال 2007 بوده اما پس از آن با 800 میلیون دلار ثابت شده است، همچنین قزاقستان تمایل به ورود در بازار گوشت قرمز و غلات ایران دارد.
به گزارش ایرنا استان گلستان با یک میلیون و 869هزار نفر جمعیت علاوه بر خواهرخواندگی با منگستائو و فعالیت سرکنسولگری قزاقستان در گرگان قرابت های دیگری با این کشور دارد چرا که نزدیک به 1500 خانوار قزاق با جمعیتی قریب به شش تا هشت هزار نفر از گذشته های دور به این استان مهاجرت کرده و ساکن شده اند.
امیر یوسفی نایب رییس اتاق بازرگانی گرگان نیز در این نشست که عصر شنبه درگرگان برگزار شد، گفت: با حضور استاندار قیزیل اوردا در گلستان موضوع کشت فراسرزمینی مطرح شد، امید داریم با دیگر استانهای قزاقستان نیز تعاملات خوبی برقرار شود
وی اضافه کرد که آمادگی تامین محصولات کشاورزی مورد نیاز قزاقستان را داریم و این امر به ایجاد بستر تجارت نیاز دارد.
یوسفی افزود که کاهش زمان اخذ روادید ازمهمترین موضوع ها در تجارت است که انتظار می رود این بخش تسهیل شود و زمینه و امکان رفت و آمد تجار بیشتر فراهم باشد.
علی صفر نژاد عضو هیات رییسه اتاق گرگان نیز اظهار کرد که با توجه به خواهر خواندگی میان استان گلستان و منگستائو می بایست ارتباط و همکاری دو کشور تقویت شود.
وی با بیان اینکه برای اجرایی شدن مفاد تفاهم نامه باید روابط نیز توسعه یابد، گفت: اینچه برون می تواند منطقه پایلوت جهت انتقال غلات قزاقستان باشد.
شهر مرزی اینچه برون از توابع گنبدکاووس در فاصله 80 کیلومتری شمال این شهرستان و در شرق گلستان به سبب داشتن بازارچه و گمرک مرزی فعال در حوزه مبادلات تجاری و ترانزیت کالا و عبور خط آهن ایران- ترکمنستان – قزاقستان از آن به عنوان منطقه راهبردی در استان گلستان محسوب می شود.
6204/1648
تنظیم: علی اصغر تیموریان ** انتشاردهنده: پری سالارنیاانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید