رییس ایمیدرو: صندوق ضمانت بیمه چین انتظار ایران برای حمایت از طرح های جدید را برآورده نکردبه گزارش سه شنبه پایگاه اطلاع رسانی سازمان ایمیدرو، «مهدی کرباسیان» در این دیدار که در ساختمان مرکزی سازمان برگزار شد، تاکید کرد «این، در حالی است که اراده قوی دولت های 2کشور بر توسعه روابط اقتصادی تهران- پکن قرار گرفته است».
کرباسیان گفت: در سه سال گذشته شرکت های چینی با طرف های ایرانی در بخش های آلومینیوم، آلومینا، مس، فولاد و … مذاکرات متعددی داشته اند و قول هایی مبنی بر سرمایه گذاری مستقیم و مشترک داده اند اما به صورت واقعی اقدامی صورت نگرفته است.
وی مشکلات مربوط به تغییر سریع قوانین بانکی چین را یادآوری کرد.
رییس ایمیدرو گفت:‌ شرکت ان.اف.سی چین،‌ می تواند طرح های متعددی در ایران داشته باشد و اینک نیز در آلومینیوم جنوب، آلومینیوم جاجرم و ایرالکو مشغول همکاری است.
کرباسیان افزود: طرح بلوک3 زغالسنگ پرورده4 طبس آماده گشایش اعتبار توسط ایمیدرو است و در انتظار ضمانتنامه شرکت چینی برنده مناقصه هستیم

** هماهنگی بیشتر تیم اقتصادی دولت دوازدهم موجب گسترش روابط اقتصادی میان تهران- پکن می شود
رییس هیات عامل ایمیدرو گفت:‌ انتظار می رود در دولت جدید ایران وزارتخانه های امور اقتصادی و دارایی و صنعت، معدن و تجارت با بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط با کشورهای مختلف مانند چین تفاهم لازم را داشته باشند.
وی ابراز امیدواری کرد در چهار سال آینده ارتباط عمیق تری بین دستگاه های اقتصادی ایران و چین شکل گیرد.
کرباسیان تصریح کرد: دولت یازدهم به میزان 20 میلیارد یورو از طرح های اقتصادی خود را با بهره گیری از تامین مالی (فاینانس) چین فراهم کرد که از این رقم سه میلیارد یورو آن مربوط به طرح های معدن و صنایع معدنی (زیرپوشش سازمان ایمیدرو) بود.
به گزارش ایرنا، وی سوم دی ماه پارسال در گردهمایی فعالان اقتصادی ایران و چین گفته بود سهم بخش معدن و صنایع معدنی ایران از کل ارزش طرح های اجرا شده بین2 کشور را چهار میلیارد یورو اعلام کرده بود.

** درخواست چین برای دریافت فهرست طرح های بخش معدن و صنایع معدنی ایران
معاون شرکت ساینوشور در این نشست بر علاقه شرکت های چینی برای گسترش روابط اقتصادی با ایران تاکید کرد و گفت: اواخر پارسال توافقنامه ای برای طرح های مشترک ایران و چین امضا شد که مورد حمایت دولت بود.
به گفته «گو زینشوانگ»،‌ سایناشور در حال بررسی برای گسترش ارتباطات اقتصادی و حمایت از سرمایه گذاری مشترک است و سفر فعلی هیات چین به ایران برای دریافت آخرین ارزیابی است.
این مقام چینی بروز برخی مشکلات را یادآور شد و گفت: روابط خوب 2کشور و همچنین همکاری دستگاه های دولتی موجب می شود از همه طرح های جمهوری اسلامی حمایت شود.
معاون شرکت ساینوشور در پایان ارایه فهرستی از طرح های بخش معدن و صنایع معدنی ایران برای توسعه همکاری ها را خواستار شد.
به گزارش ایرنا، براساس مطالعات زمین شناسی و اکتشافی، میزان ذخیره شناسایی شده معدنی کشورمان حدود 60 میلیارد تن است که از این رقم حدود 40 میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است.
ارزش ذخایر معدنی ایران بیش از 770 میلیارد دلار برآورد می شود.
……………………..
* Gou Xinshuang

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
@IRNAeco
اقتصام*1559*1961* تنظیم: حسین عضدی فسا* انتشار: مریم مسعودانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید