سد کولسه سردشت دارای اهمیت بین المللی است/صادارت 215 میلیون دلاری از مرز کیلهنژاد جهانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: سد کولسه سردشت کارکردهای مختلفی برای این شهرستان و شهرهای اطراف دارد که مدیریت فضای سد را می طلبد بر این اساس نظام جامع شهری و توسعه منطقه ای بر این اساس تدوین می شود.
وی افزود: به رغم اینکه جمهوری اسلامی ایران ساخت سد را حق خود می داند به الزامات و معاهدات بین المللی و مسائل انسان دوستانه نیز پایبند است.
جهانی گفت: بر اساس الزامات فنی آبگیری سد انجام شده که موجب نگرانی هایی در شهر ‘قلعه دیزه’ اقلیم کردستان عراق شده بود اما این نگرانی جایی ندارد چون این سد آب آنها را نمی کاهد و از طرفی پس از حدود 10 روز از آبگیری سد دریچه ها به سمت اقلیم کردستان عراق باز شده و حق آبه سرازیر شده تا مشکلی برای آن سوی مرزها پیش نیاید.
وی بیان کرد: پس از پایان فرآیند فنی آبگیری و ارزیابی های انجام شده سرازیری آب به اقلیم کردستان عراق ادامه خواهد داشت.
جهانی گفت: سد کولسه سردشت اهمیت فوق العاده ای برای شمال غرب کشور دارد و کارکرد آن برق- آبی است.
وی اضافه کرد: 150 مگاوات تولید برق، تامین آب شرب سردشت و شهر ربط، تامین آب کشاورزی هفت هزار و 800 هکتار از زمین های حاشیه سد از جمله کارکردهای اصلی این سد است.
فرماندار سردشت گفت: سد کولسه کارکردهای ثانوی نیز دارد، اثرات اشتغال زایی در منطقه در خصوص ظرفیت های گردشگری ایجاد می کند که از مهمترین کارکرد ثانوی آن است.
جهانی افزود: دریاچه 26 کیلومتری که سد خواهد داشت مواهب طبیعی سردشت را تکمیل می کند و ظرفیت های مختلف دیگری مثل فعالیت در بخش شیلات را ایجاد می کند.
وی بیان کرد: 187 میلیون متر مکعب ظرفیت آب سد با 112 متر ارتفاع و حدود 280 متر طول تاج و دریاچه 17 کیلومترمربعی از مشخصات سد کولسه است که برای بهره مندی از آن برنامه ریزی توسعه ای برای آینده شهرستان سردشت لازم است.
فرماندار سردشت همچنین با اشاره به اقدامات انجام شده در بخش کشاورزی شهرستان گفت: استفاده از آب های مرزی مورد توجه بوده طوری که یکهزار و 500 هکتار زمین در این خصوص مطالعه شده و به دنبال آن هستیم تا اعتبارات اجرایی بگیریم.

**حدود 90 هکتار زمین کشاورزی سردشت در دولت یازدهم به آبیاری نوین تجهیز شد**
جهانی اظهار کرد: آبیاری 110 هکتار از زمین های کشاورزی شهرستان به روش آبیاری نوین انجام می شود که نزدیک 90 هکتار آن در دولت تدبیر و امید تجهیز شده است.
وی اضافه کرد: هفت میلیارد ریال کمک بلاعوض نیز در این خصوص به کشاورزان اعطا شده است.
وی یادآور شد: برای خرید 66 دستگاه ادوات مختلف کشاورزی در شهرستان 18 میلیارد ریال هزینه شده است.
وی با بیان اینکه توسعه اراضی باغی از اهداف ما در بخش کشاورزی بوده است، گفت: 364 هکتار توسعه این اراضی برنامه ریزی شده است و اکنون این شهرستان دارای هفت هزار و 848 هکتار اراضی باغی و 20 هزار و 146 هکتار اراضی زراعی است.
وی افزود: ساخت پنج واحد مرغداری گوشتی و پروار بندی هم مصوب شده است.
جهانی توجه به طرح هایی که ارزش افزوده داشته را از برنامه های اولویت دار بخش کشاورزی عنوان و بیان کرد: کاشت آزمایشی زعفران و گل گاوزبان از جمله اقدامات و مطالعات انجام شده در خصوص کاشت محصولات دارای ارزش افزوده در سردشت است که اگر سنجش و ارزشیابی ها جواب بدهد کاشت محصولات به این سمت یعنی محصولات کمتر آب بر سوق پیدا خواهد کرد .
فرماندار سردشت با بیان اینکه با بهره برداری از سد کولسه سردشت این شهرستان تا سال 1430 شمسی مشکل تامین آب نخواهد داشت، افزود: با این وجود اکنون در برخی از مواقع برای تامین آب به سمت اجاره چاه های آب حرکت می کنیم و اخیرا نیز 60 کیلومتر شبکه تصفیه خانه فاضلاب به بهره برداری رسیده و در مجموع 60 درصد شهر زیر پوشش شبکه آب و فاضلاب قرار دارند و 85 درصد از شهرستان سردشت از نعمت آب لوله کشی برخوردار هستند.
جهانی افزود: هفت کیلومتر شبکه فاضلاب نیز سال 1394 در میرآباد سردشت به بهره برداری رسیده و طرح تصفیه خانه فاضلاب روستایی نلاس نیز در حال اجرا است.
**گاز رسانی به روستاهای سردشت در دولت یازدهم آغاز شد**
فرماندار شهرستان سردشت در خصوص گازرسانی به روستاهای سردشت نیز گفت: تا پایان دولت دهم روستایی در این شهرستان از نعمت گاز برخوردار نبود و حتی در مرکز شهر سردشت نیز خلاهای گازرسانی وجود داشت.
جهانی گفت: از سال 1392 گازرسانی به روستاهای سردشت با گازرسانی به پنج روستا به طول 24 کیلومتر آغاز شده است.
وی اضافه کرد: گازرسانی به 270 روستای منطقه نیز از سال 1394 تعریف شده و از ابتدای سال 1396 نیز عملیات اجرایی طرح گازرسانی به طول 182 کیلومتر به روستاهای میرآباد، نلاس و هفت روستای مجاور که حدود 20 هزار نفر را تحت پوشش قرار می دهد، آغاز شده است.
وی ابراز امیدواری کرد که تا پایان دولت دوازدهم تمام روستاها و مناطق شهرستان سردشت گاز دار شوند.
فرماندار سردشت در خصوص ایجاد راه و جاده در این شهرستان بیان کرد: 25.5 کیلومتر راه روستایی در شهرستان ایجاد شده و طرح جاده سردشت- بانه هم که 20 کیلومتر آن در حوزه استحفاظی سردشت قرار دارد به زودی 12 کیلومتر آن روکش شده و چهار متر به عرض آن افزوده می شود.
جهانی گفت: این جاده به لحاظ اینکه مسیر ارتباطی با استان کردستان بوده، ارتباط جاده ای سردشت با تهران را تسهیل کرده و در افزایش جذب گردشگر به شهرستان کمک می کند و از این بابت از اهمیت بالایی برخوردار است.
وی افزود: جاده سردشت- بانه به علت جاذبه های تجارت چمدانی هم که بانه دارد در جذب گردشگر و توسعه اقتصادی سردشت تاثیر گذار است.
**11 هزار و 230 کارت کوله بری در سردشت صادر شده است**
فرماندار سردشت از صدور 11 هزار و 230 کارت کوله بری در این شهرستان خبر داد و افزود: این کارت ها از امتیازات ویژه روستائیان نقاط مرزی برای تجارت محسوب می شوند یعنی مرزنشینان دارای کارت مبادلات مرزی هستند.
وی یادآور شد: تلاش برای ایجاد مرز رسمی در بازارچه کیله سردشت نیز در حال انجام است.
جهانی گفت: ظرفیت مناسبی برای صادرات و توسعه صنعت گردشگری به علت نزدیکی کیله به شهرهای مختلف عراق است که برای تحقق اهداف گردشگری نیز تلاش می کنیم.

**ارزش صادرات از مرز ‘کیله’سردشت در دولت یازدهم به حدود 215 میلیون دلار رسید**
فرماندار سردشت با بیان اینکه برجام تاثیر مناسبی در میزان صادرات و مبادلات تجاری کشور داشت، گفت: در چهار سال اول دولت تدبیر و امید 214 میلیون و 252 هزار و 245 دلار صادرات از مرز ‘کیله’ انجام شد.
جهانی بیان کرد: وزن صادرات انجام شده از این مرز 950 هزار و 893 تن بوده است.
وی همچنین با اشاره به اجرایی شدن طرح بیمه کوله بران،گفت: کوله بران با پرداخت سالانه 2 میلیون 880 هزار ریال حق بیمه از مزایای مستمری و بیمه همانند مزایای بیمه شدگان روستایی و عشایری بهره مند می شوند که در حال اطلاع رسانی این موضوع هستیم.
**100 میلیارد و 200 میلیون ریال در حوزه سلامت هزینه شده است**
فرماندار سردست همچنین در خصوص اقدامات انجام شده در حوزه سلامت شهرستان گفت: 100 میلیارد و 200 میلیون ریال در این بخش هزینه شده و 57 خانه بهداشت و 6 مرکز بهداشتی- درمانی، ساختمان جامع سلامت روستائی، یک باب پایگاه سلامت در دولت یازدهم ساخته شده و تجهیز 157 خانه سلامت در چهار سال گذشته محقق شده است.
شهرستان سردشت با جمعیت 120 هزار نفر در جنوب آذربایجان غربی و هم مرز با اقلیم کردستان عراق قرار دارد.
مهمترین اخبار ایرنای کشور، آذربایجان غربی و جنوب استان را به صورت لحظه به لحظه از کانال خبری تلگرام این رسانه به آدرسirnamahabad@ دریافت کنید.
3093**انتشار دهنده: پیمان پاکزادانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید