مقام ایرلندی: روند بازیابی دولت ائتلافی ایرلند شمالی ناکام ماندبه گزارش روز پنجشنبه ایرنا، وی با انتشار بیانیه‌ای افزود که در حال حاضر دورنمایی برای تشکیل دولت ائتلافی با حزب شین فین وجود ندارد و از لندن خواست تا حاکمیت مستقیم خود بر این منطقه را در پیش بگیرد.
حزب ‘شین فین’ تا این لحظه بیانیه ‌ای را در رابطه با ماحصل مذاکرات منتشر نکرده است.
13ماه از زمانی که، دولت ائتلافی ایرلند شمالی به دلیل کناره‌گیری «مارتین مک گینس» از معاونت ‘آرلین فاستر’ سر وزیر دولت این منطقه منحل شد، می‌گذرد.
تاکنون مذاکرات متعددی میان رهبران احزاب دمکراتیک وحدت طلب و شین فین درباره تشکیل مجدد دولت ائتلافی برگزار شد اما هیچ کدام به نتیجه نرسیده است؛ پس از اعلام کناره‌گیری «جری آدامز» از رهبری حزب شین فین و روی کار آمدن ‘مری لو مک‌دونالد’ از شنبه گذشته گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال توافق مجدد میان هر دو حزب افزایش پیدا کرد.
«ترزا می» نخست‌وزیر انگلیس به همراه همتای ایرلندی‌اش «لئو وارادکار» روز دوشنبه راهی بلفاست شد و اعلام کرد که لندن از بازیابی دولت ائتلافی ایرلند شمالی به‌طور کامل حمایت به عمل می‌آورد.
بااین‌حال فوستر سفر نخست‌وزیر انگلیس را در جریان مذاکرات عامل ‘حواس‌پرتی’ رهبران هر دو حزب توصیف کرد و گفت: به نظر من این سفر در راستای رسیدن به توافق سودمند نبود.
«لئو وارادکار» نخست‌وزیر ایرلند نیز از ناکام ماندن مذاکرات ابراز تأسف و بر لزوم حصول توافق میان هر دو حزب و بازیابی دولت ائتلافی تأکید کرد.
ایرلند شمالی واقع در شمال جزیره ایرلند در حال حاضر به همراه انگلیس، اسکاتلند و ولز، کشور بریتانیا را تشکیل می‌دهد.
ایرلند شمالی، پارلمان خاص خود را دارد و در محلی به نام ‘استورمونت’ در شهر بلفاست قرارگرفته است.
تشکیل این مجمع و دولت ائتلافی ایرلند شمالی نیز ازجمله نتایج صلح موسوم به ‘جمعه نیک ‘ به شمار می‌آیند.
بحران ایرلند شمالی از سال 1968 آغاز شد و تا 1998 میلادی که دولت کارگری به رهبری ‘تونی بلر’ توافق صلح را امضاء کرد، ادامه داشت. در این سه دهه بیش از سه هزار و600 نفر کشته و حدود 50 هزار نفر زخمی شدند.
اما فضای سیاسی ایرلند شمالی به ‌رغم پایان درگیری‌های مسلحانه، همچنان میان جمهوری خواهان و طرفداران دولت مرکزی انگلیس موسوم به اتحادگرایان تقسیم و این مساله سبب پیچیده‌تر شدن مسائل این منطقه شده است.
اروپام ** هـ ن ** 1049
انتشار دهنده: مریم کاظمیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید