وزیر جهاد کشاورزی: توسعه همکاری های ایران و اروپا نیازمند رفع موانع بانکی استبه گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمود حجتی» امروز (شنبه) در نشست مشترک با «فیل هوگان» کمیسیونر کشاورزی و توسعه روستایی اتحادیه اروپا در محل این وزارتخانه با بیان اینکه دستگاه های دولتی و تجار ما از موانع بانکی رنج می برند، افزود: البته مشکل موانع بانکی از سوی ما نیست و از طرف اتحادیه اروپا اعمال می شود.

** ایران تولیدکننده ٩٤ درصد زعفران جهان
وی با بیان اینکه ایران با تولید ٩٤ درصد زعفران مورد نیاز جهان، انحصار تولید این محصول را دارد، اضافه کرد: آمادگی همکاری در زمینه ثبت و برندسازی زعفران با اروپاییان را داریم.
وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: قبول داریم در سالیان گذشته در بحث سلامت پسته مشکلاتی داشتیم اما در یک تا دو دهه گذشته اقدامات خوبی در زمینه سلامت پسته صورت گرفته به طوری که محموله های برگشتی و مرجوعی پسته از اروپا کاهش یافته و امیدواریم این حجم برگشتی به صفر برسد.
وی همچنین با یادآوری اینکه ایران دومین جمعیت شترمرغ در جهان را دارد، گفت: از صادرات آن به اروپا استقبال می کنیم.
وی اضافه کرد: همچنین ایران یکی از اولین تولیدکنندگان ماهی قزل آلای پرورشی در دنیاست که امیدواریم بتوانیم با اتحادیه اروپا بازارمشترکی داشته باشیم.
حجتی از دیگر بخش های فعال در ایران را پرورش اسب نام برد و گفت: ایران دارای چند نژاد بومی و اصیل اسب ایرانی است که در زمینه پرورش نژادهای اصیل اسب سرمایه گذاری کرده و قصد داریم بازار مشترکی را بویژه با اتحادیه اروپا در زمینه صادرات اسب داشته باشیم.
وی، تولید محصولات ارگانیک و گیاهان دارویی ایران را از دیگر زمینه های همکاری های ایران با کشورهای اروپایی برشمرد و افزود: توسعه تولید، فرآوری و دستیابی به فرآروده های دارویی از گیاهان را در دستور کار داریم.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ایران از همکاری های مشترک در زمینه تحقیقات و انتقال فناوری های نوین کشاورزی استقبال می کند، اضافه کرد: طبق یک برنامه ۱۰ ساله تلاش داریم در بخش کشاورزی با آبیاری نوین از آب بهره برداری کاملی داشته باشیم که این اقدام در طول تاریخ کشور بی سابقه است.
وی یادآورشد: تاکنون nv سطح٢٠٠ هزارهکتار آبیاری نوین اجرایی شده و قرار است تا پایان امسال به ٢٥٠ هزارهکتار برسد.
حجتی ادامه داد: اکنون تلاش داریم سیستم های نوین آبیاری بارانی و قطره ای را در زراعت استفاده کنیم و به تدریج به سمت اجرای سیستم های نوین هوشمند آبیاری گام برداریم.
وی، همچنین ایجاد کمیته مشترک ایران و اتحادیه اروپا برای پیگیری این تعهدات را خواستار شد.
به گزارش ایرنا، تفاهمنامه تولید مشترک بذر ذرت و سورگوم بین بخش خصوصی ایران و فرانسه ظهر امروز(شنبه) با حضور «محمود حجتی» وزیرجهاد کشاورزی و «فیل هوگان» کمیسیونر کشاورزی اتحادیه اروپا امضا شد.
شرایط این یادداشت تفاهم، از زمان امضا تا ٣١ ژوئیه سال ٢٠٢١ معتبر و تمدید آن با موافقت کتبی طرفین امکانپذیر است.
همچنین صادرات پسته، شترمرغ، ماهی قزل آلا، اسب ایرانی، مواد ژنتیکی بذر گیاهان و زعفران از ایران به اتحادیه اروپا در این تفاهم نامه امضا و قرار شد زیرساخت های لازم برای آن فراهم شود.
IRNAeco@
اقتصام**٩١٨٦*1070* 2023** خبرنگار: هما همت خواه ** انتشار: لطیف نکوئیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید