پوشش 75 درصدی کالاهای وارداتی از چین با ارز صادرات غیرنفتیبه گزارش روز دوشنبه ایرنا از گمرک، ارزش صادرات کالاهای غیرنفتی به کشور چین در پنج ماهه اول امسال به 3 میلیارد و 743 میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل 9.64 درصد افزایش داشته است.
همچنین در پنج ماهه نخست سال‌جاری 90 درصد از ارز کالاهای وارداتی از کشور چین از محل صادرات کالاهای غیرنفتی تأمین شده است.
صادرات غیرنفتی ایران به چین در یک دهه گذشته رشد قابل ملاحظه داشته به طوری که در سال‌های 1388 تا 1392 مجموع صادرات ایران به چین 18 میلیارد و 767 میلیون دلار بوده، در حالی که در سال‌های 1392 تا 1395 بالغ بر 32 میلیارد و 444 میلیون دلار کشور چین کالای ایرانی خریداری کرده است.
واردات ایران از چین در دولت یازدهم نیز افزایش داشته که عمده‌ترین دلیل آن برداشته شدن تحریم‌های بندری برای تردد کشتی‌ها و امکان حمل مستقیم کالا توسط کشتی‌های بزرگ از چین به ایران بوده است.
پیش از این سهم واردات از چین به کشور امارات متحده عربی اختصاص داشت و بخش عمده‌ای از واردات ایران از چین به بنادر امارات متحده عربی منتقل و از آنجا به ایران صادر می‌شد.
از این رو از سال 1392 به بعد شاهد کاهش واردات از امارات متحده عربی بوده‌ایم. با رفع تحریم‌ها و برقراری ارتباطات بانکی و امکان پهلوگیری کشتی‌ها در بنادر ایرانی، کشور واسطه حذف و کالاهای چینی به طور مستقیم از مبدأ بنادر چین به مقصد بنادر ایرانی منتقل می شود.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام**2025**1561**تنظیم: لیلا جودی**انتشار:مژگان تواناانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید