یک فعال صنعتی- معدنی: کارنامه پیشین وزیر پیشنهادی صنعت موجب رویکرد مثبت شده است« بهادر احرامیان » روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: بها دادن به بخش خصوصی در دوره چهارساله فعالیت دولت دوازدهم یک خواسته اصلی است و باید برای این منظور بستر سازی شود .

** تضاد شعاری و عملکردی دولت های قبل
عضو انجمن تولید کنندگان فولاد ایران اضافه کرد: بزرگترین درخواست و انتظار از دولت ها اجرای واقعی خصوصی سازی بود، اما در دولتهای نهم، دهم و حتی یازدهم شعار خصوصی سازی داده شد، اما در عمل به اجرای خصولتی کمک کردند .
احرامیان افزود: شرایطی در دولت های پیشین فراهم ساختند که در واقع زمینه رقابت ناعادلانه میان بخش خصوصی واقعی و خصولتی ها را به وجود آوردند.
وی تصریح کرد: فضای رقابت برای بازیگران میدان در زمینه های مختلف باید یکنواخت و برابر باشد، تا نتیجه واقعی و حقیقی به دست آید، اما این مهم در دولت های گذشته تحقق نیافت.

** آزاد سازی تجارت و پرهیز از قیمت گذاری
احرامیان که در زمینه سنگ آهن هم فعالیت معدنی دارد، در انجمن تولید کنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران هم عضویت دارد و معتقد است: اصل آزاد سازی تجارت و دخالت نکردن دولت در قیمت گذاری، یک فاکتور مهم و جدی محسوب می شود .
وی گفت: کلیه اقلام معدنی به ویژه سنگ آهن نباید مشمول نرخ گذاری دولت شود و رابطه عرضه و تقاضا نرخها را مشخص می کند و بازار روند تعادلی خود را طی خواهد کرد.

** سرکوب شدن فعالیت معدنی
عضو انجمن تولید کنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران یادآور شد: دولت با وضع عوارض در زمینه صادرات مواد معدنی، در واقع اقدام به سرکوب فعالیت معدنی می کند و این امر چه برای کنسانتره، یا گندله و سنگ آهن دانه بندی باشد و یا سایر اقلام، در واقع دخالت در بازار به حساب می آید .
وی گفت: خواسته فعالان معدنی در این بخش، شکل دادن به بازار رقابتی و دخالت نکردن دولت در آن است تا وضعیت طبیعی باشد.

** آزادی معاملات در بخش معدن سبب سرمایه گذاری می شود
احرامیان خاطرنشان ساخت: چنانچه دولت به جلب و جذب سرمایه گذاری در بخش معدن می اندیشد، باید از مداخله در این بخش پرهیز کند و اجازه دهد سرمایه ها به شکل طبیعی به بخش معدن ورود پیدا کند.

** دولت یازدهم مجری طرحهای معوق دولت های قبلی
عضو انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: دولت یازدهم از جمله اقداماتی که به اجرا گذاشت، فعال سازی طرحهای معوق دولت های قبلی بود و در این زمینه کارهای خوبی صورت گرفت.
وی افزود : فعال سازی هفت طرح فولاد استانی که به دلیل مشکلات مالی از دولت نهم متوقف مانده بود، باردیگر فعال شد و اکنون هریک از آنها مراحل پیشرفت برنامه ای خود را دنبال می کنند .

** وزیر انتخابی صنعت در گزینش معاونین آزادی عمل دارد
این فعال صنعتی – معدنی براین عقیده است، وزیر صنعت پس از کسب رای اعتماد مجلس، برای انتخاب معاونین آزادی عمل لازم را خواهد داشت، اما می تواند از نظر مشورتی تشکلهای صنعتی- معدنی بهره گیرد .

** فرصت های زیادی در بخش معدن هدر رفت
احرامیان معتقد است: دولت یازدهم برای فعال سازی بخش معدن تلاش هایی را به عمل آورد، اما فرصت های زیادی را نیز هدر داد و بخش معدن جای کار بسیاری دارد.
وی گفت: انتظار می رود تعامل بیشتری در این بخش محقق شود تا در چهار سال پیش رو به انتظارات لازم دستیابیم.
به گزارش ایرنا،«محمد شریعتمداری» که به عنوان گزینه پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای دولت دوازدهم معرفی شده است، در سال 1376 در دولت هفتم با اخذ 199 رای اعتماد از مجلس به کابینه پا گذاشت.
انحلال سازمان غله ایران، سازمان قند و شکر ایران، سازمان گسترش خدمات بازرگانی ایران و سازمان تعاون مصرف شهر و روستا و تجمیع وظایف آنها در شرکت بازرگانی دولتی ایران از اقدامات شریعتمداری در وزارت بازرگانی بود.
وی سال 1380 برای دوره دوم خدمت در وزارت بازرگانی با اخذ 215 رای از وزیرانی بود که رای بالایی از مجلس گرفت.
شریعتمداری در دوران وزارت خود سازمان بازرسی و نظارت را در سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ادغام کرد، 51 درصد از سهام شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران را به بخش غیر دولتی واگذار کرد و در زمینه اقدام های تاسیسی و توسعه ای، مرکز توسعه صادرات ایران را با ادغام در معاونت بازرگانی خارجی، به سازمان توسعه تجارت ایران مبدل ساخت.
همچنین در این دوره، ایران به عضویت ناظر سازمان جهانی تجارت در آمد. قانون های جدید تجارت الکترونیک، گمرکی، حمایت از مصرف کنندگان، صدور گواهی امضای دیجیتالی و… در دوره وزارت او در مجلس تصویب شد.
سپس بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی آغاز می شود و گزینه های پیشنهادی برای هر وزارتخانه (بر اساس حروف الفبای وزارتخانه ها) از برنامه های خود دفاع می کنند.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
@IRNAeco
اقتصام** 1559** ** مصاحبه: حسین عضدی فسا** انتشار:مرضیه فاتحیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید