یک قدم تا توسعه میدان نفتی چنگوله

شرکت ملی نفت ایران و شرکت نروژی دی‎ان‎او (DNO)، در ۲۶ آبان‌ماه سال ۱۳۹۵، یادداشت‎تفاهمی (MOU) امضا کردند که بر مبنای آن، مطالعه میدان نفتی چنگوله در دستور کار این شرکت نروژی قرار گرفت.امروز بعد از گذشت حدود ۹ ماه، این شرکت نروژی نتایج طرح مطالعاتی این میدان را به شرکت ملی نفت ایران ارائه کرد.

به گزارش ایسنا، میدان چنگوله از میادین مشترک نفتی است که قرابت زیادی با میدان آذر دارد و تاکنون با محوریت مطالعه این میدان، سه تفاهمنامه بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت گازپروم‌نفت روسیه، شرکت ملی نفت تایلند (PTTEP) و شرکت دی‌ان‌او (DNO) نروژ امضا شده است و از بین این سه تفاهم‌نامه شرکت نروژی DNO امروز نتایج طرح مطالعاتی خود را ارائه کرد.

یرون رگتین (Jeroen Regtien)، مدیر عملیات شرکت دیاناو، در نشست مشترکی که صبح امروز میان نمایندگان این شرکت و شرکت ملی نفت ایران برگزار شد پس از ارائه طرح جامع توسعه میدان چنگوله، گفت پس از امضای تفاهم‌نامه مطالعاتی میدان چنگوله با شرکت ملی نفت ایران در نوامبر سال ۲۰۱۶، گروه منسجمی تشکیل دادیم و با بهرهمندی از تجربیات و توانمندیهای خود، تلاش کردهایم طرحی جذاب و نوآورانه برای توسعه این میدان نفتی ارائه دهیم.

علی عباسی لرکی، مجری طرح توسعه میدان نفتی چنگوله پیش از این اعلام کرده بود عملیاتی شدن این میدان در دو فاز تعریف شده است. در فاز یک‌ اجرای شش حلقه چاه در نظر گرفته شده است که دو حلقه چاه تعمیری و چهار حلقه چاه تولیدی جدید خواهد بود. تولید روزانه حدود ۱۵ هزار بشکه نفت از طریق این شش حلقه چاه در برنامه قرار گرفته است.در فاز دوم نیز با حفر ۱۳ حلقه چاه و برنامه زمانبندی حدود ۴۰ ماهه، ‌ به تولید ۳۵ هزار بشکه نفت خام در روز خواهیم رسید.در این ۲ فاز ۱۹ حلقه چاه با برنامه زمانبندی حدود ۸۰ ماه و تولید روزانه به میزان ۵۰ هزار بشکه نفت خام در نظر گرفته شده است.

بر اساس این گزارش، میدان نفتی چنگوله در استان ایلام در ۵۰ کیلومتری جنوب ‌شرق شهر مهران و در فاصله ۱۰ تا ۱۵ کیلومتری خط مرزی ایران و عراق (از طرف غرب و شمال غرب) و در حاشیه شمالی فروافتادگی دزفول و مابین میادین نفتی دهلران و آذر قرار دارد. افقهای سروک بالایی و پایینی مخازن مورد نظر برای توسعه این میدان هستند و ناحیه قراردادی نیز مساحتی افزون بر ۱۱.۵ در ۲۳.۵ کیلومتر مربع را شامل می شود. ساختمان میدان چنگوله نیز تحت تاثیر زونهای چین‌خورده و تراستی زاگرس بوده و به دلیل واقع شدن در مرز جنوبی گسل بالارود، دارای سیستم شکستگی، گسل و پیچیدگی‌های ساختمانی مختص به خود است

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید