یک متخصص: واگذاری ها در دولت دوازدهم به بخش خصوصی واقعی صورت گیردحرکت اقتصاد ایران به سمت شیشه ای شدن در طول چهارسال دور از دسترس است
به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی کنفدراسیون صادرات ایران، «محمد لاهوتی» گفت:شیشه ای شدن اقتصاد و برچیده شدن رانت ها نیازمند تلاش همه دستگاه های دولتی و قوای سه گانه است و اینکه این مهم در طول چهار سال محقق شود، دور از دسترس است.
وی افزود: حرکت در مسیر خصوصی سازی از جمله برنامه های وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی مطرح شده و هدفگذاری این گونه صورت گرفته که به سمت شفاف شدن اقتصاد ایران پیش رویم.
وی اظهار داشت: علاوه بر این، بهبود محیط کسب و کار، جذب سرمایه گذاری خارجی، فروش اوراق قرضه ارزی و افزایش صادرات نیز مطرح شده؛ اما باید به این نکته توجه داشت که با وجود تلاش های صورت گرفته در دولت یازدهم برای جلوگیری از رد دیون و واگذاری های نا اهل، اکنون پرونده خصوصی سازی ها مورد قبول هیچ یک از طرفین، یعنی دولت و بخش خصوصی قرار ندارد.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران افزود: واگذاری ها در دولت یازدهم به هیچ عنوان به خصولتی ها صورت نگرفته و اسناد چند فقره از واگذاری‌هایی که بابت رد دیون انجام شده، در دولت دهم مبادله شده بود.
وی گفت: بنابراین خصوصی سازی در دولت دوازدهم هم باید با همین روند ادامه یافته و بنگاه ها، به صورت جدی به بخش خصوصی واقعی واگذار شوند.
لاهوتی ضمن تاکید بر لزوم برداشته شدن نگاه درآمدی از خصوصی سازی ها، تصریح کرد: واگذاری بنگاه های دولتی باید با نگاه حفظ صنایع و بزرگ شدن سهم بخش خصوصی و کوچک شدن سهم دولت در اقتصاد صورت گیرد و ارزشگذاری که برای واگذاری یک بنگاه صورت می گیرد، با برنامه های دولت همخوانی نداشته و در مقابل، بخش خصوصی واقعی را وارد میدان کند.
وی خاطرنشان ساخت: بخش خصوصی باید متعهد به حفظ و افزایش اشتغال موجود بوده و منجر به رونق اقتصادی شود.
لاهوتی اضافه کرد: برخی کشورها، تمام بنگاه های خود را با یک برند واگذار کردند و در مقابل حفظ اشتغال، افزایش بهره وری و تولید صادرات محور را در دستور کار قرار دادند؛ اما به نظر می رسد که نگاه خصوصی سازی از بحث درآمدی باید خارج شده و تولید مورد توجه واقع شود.
وی اظهار داشت: تسهیل و جذب سرمایه گذاری خارجی نیز یکی از مباحثی است که در برنامه وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی مطرح شده است.
به گفته لاهوتی تلاش برای جذب سرمایه خارجی، الحاق به سازمان تجارت جهانی نیز پیگیری شود؛ بخصوص اینکه ایران بزرگترین اقتصاد خارج از سازمان مزبور است و تا زمانی که الحاق صورت نگیرد، در تجارت خارجی مشکلاتی داریم.
وی موضوع فروش اوراق قرضه را یادآور شد و گفت : انتشار اوراق قرضه در بازارهای جهانی نیازمند یک دیپلماسی قوی است و شرایط باید بهتر از پیش باشد تا بتوان این موضوع را با موفقیت انجام داد.
لاهوتی گفت: شفاف سازی اقتصادی و برچیده شدن رانت ها نیازمند تلاش همه دستگاه های دولتی و قوای سه گانه است و بنابراین پیش بینی اینکه این موضوع در یک دوره چهار سال محقق شود، دور از انتظار است.
عضو شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خاطرنشان کرد: ارتقای بهره وری و افزایش رقابت پذیری صنعتی با محوریت صادرات، از جمله برنامه های وزارت صنعت در دولت دوازدهم است.
وی گفت: وزیر صنعت پیشنهادی دولت دوازدهم موضوع صادرات غیرنفتی 56 میلیارد دلار مطرح کرده که در افق 1400 به این هدف دستیابیم، اما بعید به نظر می رسد که بتوان طی چهار سال، 25 درصد رشد صادرات غیرنفتی تحقق یابد؛ اما باید زمینه را برای صادرات فراهم کرد.
به گزارش ایرنا، مسعود کرباسیان به عنوان وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی دولت دوازدهم، اکنون رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران است.
وی که 61 سال دارد، دارای دکترای مدیریت بازرگانی است و در 20 ساله گذشته در وزارتخانه هایی چون اقتصاد، بازرگانی، نفت فعالیت کرده است.
در دوره حضور وی در گمرک جمهوری اسلامی ایران، طرح هایی مانند گمرک الکترونیک و پنجره واحد تجارت فرامرزی مستقر شد.
معاون امور مجلس رییس جمهوری سه شنبه گذشته نام 17 وزیر پیشنهادی دولت دوازدهم را به مجلس شورای اسلامی ارایه کرد.
طبق ماده 205 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، یک هفته پس از معرفی دولت، برای بحث و بررسی خط مشی و اصول کلی برنامه دولت و اخذ رای اعتماد برای هیات وزیران جلسات مجلس به‏ طور متوالی تشکیل می‏‌شود.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
@IRNAeco
https://t.me/irnaeco
اقتصام ** 3065 ** 1559 ** تنظیم: محمد ملک دار ** انتشار:حسین عضدی فساانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید