یک مسوول: ترکیب 5ماهه مقاصد صادراتی، نشانگر تجارت مستقیم در پسابرجام استبه گزارش شنبه کنفدراسیون صادرات ایران، «محمد لاهوتی» در تحلیل آمار پنج ماهه گمرک جمهوری اسلامی ایران درباره تجارت خارجی کشور گفت: سهم بازارهای صادراتی کشور را چین با 10 درصد رشد، عراق با چهار درصد افزایش و کره جنوبی با هشت درصد ارتقا تشکیل داده است که این ترکیب، تنوع بازار را نشان می دهد.
لاهوتی که عضو شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی است، ادامه داد: کره جنوبی به سمت شریک نخست تجاری ما در حال حرکت بوده؛ به گونه ای که از رده پنجم در پنج ماهه آغازین پارسال، اکنون به رده سوم رسیده است.
وی افزود: در حقیقت کره جنوبی، هند و ترکیه را پشت سر گذاشت؛ به این معنا که تجارت ایران در حال حرکت به سمت تجارت بهتر است.
این مسوول اضافه کرد: عراق بازار مهمی برای ایران به شمار می‌رود که رشد داشته است؛ در حالی که امارات رشد منفی را تجربه می کند. این کشور، واسط تجاری به شمار می‌رود و کمتر خریدار اصلی و فروشنده اصلی کالا به ایران است، بنابراین به نظر می رسد ترکیب صادراتی، نشانگر تجارت مستقیم ایران در دوران پسابرجام است.
لاهوتی افزود: در زمینه واردات نیز همچنان چین، امارات، کره جنوبی، هند و ترکیه شرکای نخست جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌روند که البته در این بخش امارات در رده سوم قرار گرفته است.

** هدفگذاری صادراتی امسال دور از دسترس است
عضو شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی گفت: با توجه به وضع کنونی که پنج ماه سال گذشته و آمارهای مرتبط با آن نیز منتشر شده است، به نظر می رسد رسیدن به هدفگذاری امسال، همچون پارسال دور از دسترس باشد.
مطابق این آمارها، مجموع تجارت خارجی کشور به 36 میلیارد و 635 میلیون دلار رسید که حجم آن در همسنجی با پارسال، 5.34 درصد بزرگ تر شده است اما نسبت به چهار ماهه امسال که رشد 6 درصدی را تجربه کرد، کاهش را نشان می‌دهد.
این مسوول یادآوری کرد در این مدت مجموع صادرات کشور 17 میلیارد و 193 میلیون دلار بود و افزود: این حجم نزدیک به پنج درصد کاهش یافت؛ در حالی که این رقم در چهار ماهه گذشته 9.5 درصد بود؛ از این رو، روند کاهشی به طور تقریبی متوقف شده است و بعید نیست در 6 ماهه نخست امسال بتوانیم دستکم نسبت به پارسال، صادرات برابری داشته باشیم.
رییس کنفدراسیون صادرات ایران تصریح کرد: بر اساس آمارهای صادراتی، افزایش صادرات در بخش پتروشیمی را شاهدیم که در چهار ماهه، سه درصد منفی بوده است اما اکنون20 درصد رشد مثبت را تجربه می‌کند؛ در حالی که صدور میعانات گازی نسبت به مدت مشابه، پنج درصد کاهش را تجربه می‌کند.
به گفته لاهوتی، بیشترین رشد منفی صادرات در این مدت در بخش «سایر کالاها» رخ داده که مورد توجه اقتصاد مقاومتی است که ارزش افزوده و تولید بیشتر را سبب می شود و اشتغال ایجاد می کند و البته کمتر کالاهای خام را شامل می شود.
وی گفت: بیشترین رشد منفی را در بخش سایر کالاها با 9.3 درصد شاهدیم که اگرچه در مدت مشابه چهار ماهه، نزدیک به 15 درصد رشد منفی را به ثبت رسانده بود اما اکنون این رقم به 9.3 درصد رسیده است. از این جهت، کاهش میزان افت صادرات این کالاها، نقطه مثبت آمارها به شمار می‎رود.
عضو شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی، میانگین قیمتی هر تن کالای صادراتی را 358 دلار اعلام کرد و گفت: 19 میلیارد و 442 میلیون دلار واردات تا پایان مردادماه صورت گرفت که 16.49 درصد نسبت به مدت مشابه پارسال رشد کرد؛ در حالی که این رقم نسبت به چهار ماهه نخست امسال هشت درصد کاهش یافت.
به گفته وی، این موضوع برای کسانی که معتقدند کاهش واردات باید در سیاستگذاری‌ها پیگیری شود، علامت مثبتی است.
لاهوتی افزایش واردات را مربوط به خودرو، قطعات منفصل و کالاهای سرمایه ای برشمرد و گفت: سهم خودرو و قطعات منفصل کمتر از یک میلیارد دلار بود که پنج درصد از کل واردات را تشکیل می‌دهد؛ در حالی که در خبرها به این مساله توجه ویژه ای شده و ثبت سفارش واردات خودرو بسته شده است که به نظر می رسد یکی از دلایل آن، همین موضوع بوده است.
وی ادامه داد: متوسط قیمت هر تن کالای وارداتی 1367 دلار بود که نسبت به مدت مشابه پارسال 8.84 درصد افزایش نشان می دهد
رییس کنفدراسیون صادرات ایران یادآوری کرد: عمده اقلام وارداتی کشور را برنج، ذرت دامی، خودرو و قطعات منفصل تشکیل می دهند.
«تراز تجاری پنج ماهه منفی 2 میلیارد و 249 میلیون دلار به نفع واردات بود که این تراز منفی همواره به غیر از دوره محدودی در سال 1395، بر تجارت خارجی ما حاکم بوده است؛ البته دلیل اصلی آن، پایین بودن میزان واردات و صادرات در مقیاس جهانی است و تا زمانی که نتوانیم میزان تجارت را در واردات و صادرات افزایش داده و خود را به سهم 1.2 درصدی در تجارت جهانی برسانیم، این تراز منفی می ماند».
لاهوتی ادامه داد: حمایت از تولید صادرات محور و نقشه راه اقتصاد مقاومتی، باید ملاک عمل برای حمایت از واحدهای ظرفیت دار و مزیت دار صادراتی باشد و حمایت به سوی کالای تولیدی صادرات محور و با نگاه درون‌زا و برون نگر هدایت شود تا از این شرایط خارج شویم.
به گزارش ایرنا، حجم تجارت خارجی امسال ایران تا آغاز شهریورماه نسبت به مدت مشابه پارسال 5.34 درصد بزرگ‌تر شد و مجموع ارزش صادرات و واردات ایران به 36 میلیارد و 635 میلیون دلار رسید.
همچنین در پنج ماهه نخست امسال همه تشریفات گمرکی 62 میلیون و 266 هزار تن کالا در گمرک های کشور به صورت الکترونیکی و با کنترل کامل به روش هوشمند انجام شد که از این مقدار 48 میلیون و 41 هزار تن سهم واردات و 14 میلیون و 225 هزار تن سهم کالاهای صادراتی غیرنفتی بود.
در پنج ماهه امسال 19 میلیارد و 442 میلیون دلار انواع کالا وارد کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 16.49 درصد افزایش نشان می‌دهد.
این رقم در تیرماه امسال 23.97 درصد بود.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
@IRNAeco
https://t.me/irnaeco
اقتصام*3065 *1961* تنظیم: محمد ملک دار* انتشار: مریم مسعودانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید